Author Posts

22 maja 2014 at 1:57 pm

No niezupełnie Pawle.
Zgodnie z polskim prawem łodzią motorową jest łódź o napędzie mechanicznym, a napęd mechaniczny to napęd pochodzący od maszyny, również elektrycznej. Choć to absurdalne nie ma podziału na silniki elektryczne i spalinowe. Silnik to silnik wg naszego prawa. Dura lex sed lex.

Więc to, że do tej pory nikt tego nie ścigał, to grzeczność wynikająca z nadziei, że a może niedługo się coś zmieni.

Niestety służby MUSZĄ działać zgodnie z prawem. Nie mogą sobie wprowadzać podziałów własnych.

Na innych zbiornikach, gdzie zgodnie z ustawą o ochronie środowiska ustanowiono park krajobrazowy i wykorzystano mozliwość zakazania pływania na silniku (zakaz łodzi motorowych, bez względu na pochodzenie) jazda na silniku elektrycznym kosztuje 500.

I nie ma opcji, że zakazujemy spalinowych a elektrycznych nie. Takiego w sumie oczywistego podziału ustawa nie przewidziała i nie dopuszcza.

Pawle jakbyś mógł, publikować nazwiska tych co są przeciw, żebym się nie pomylił podczas wyborów.

Gdybym był ustawodawcą, zakazałbym wręcz pływania bez jakiegokolwiek sprawnego silnika.
Nie, żebym nakazywał pływac na silniku, ale silnik musi być tak jak kamizelka ratunkowa.
To duża woda, jak kiedyś przyjdzie biały szkwał dzięki temu zakazowi zginą ludzie.

Czy musi do tego dojść zanim coś się zmieni?

Tutaj gdzie jestem mam zazwyczaj na łódce dwa silniki spalinowy i elektryczny…. i nikomu to nie przeszkadza…

Bardzo chcę tym nadgorliwcom podziękować przy najbliższych wyborach.

Natomiast co weekend w sobote bede składał doniesienie do służb, że jest łamana ustawa…….. dyskoteki toż to och….. mozna, to miłosnikom ciszy nie przeszkadza?

22 maja 2014 at 9:41 am

Na tą chwilę wszystko zostaje po staremu. Projekt nie został pozytywnie zaopiniowany przez dwie gminy. Co będzie w przyszłości zobaczymy. Ładować akumulatory! 😉

8 maja 2014 at 11:38 am

Z tego co wiem to jedna z gmin. Niedługo powinno byc wszystko jasne czy ktoś jeszcze jest przeciw. A co do Regionalnego Dyrektora to pewnie będzie wypowiadał się jako ostatni.

8 maja 2014 at 10:11 am

Paweł, wiesz może czy tylko jedna z gmin zaopiniowała negatywnie wniosek o spalinówki, czy reszta jest za? Z tego co wiem swoją opinię miał również wyrazić bodaj Wojewódzki Dyrektor Ochrony Środowiska – nie wiem czy nie pomyliłem funkcji.

8 maja 2014 at 8:13 am

Na tą chwilę nie ma pozwolenia do używania silników spalinowych na ZS. Jeżeli pływają łódki z silnikami spalinowymi (i nie są to uprawione służby) czynią to nielegalnie! Jedna z gmin negatywnie zaopiniowała projekt i w związku z tym (przynajmniej na razie) zakaz pozostaje taki jak w rozporządzeniu Wojewody w sprawie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego.

7 maja 2014 at 10:28 pm

Bo mają to gdzieś, zawsze pływali na spalinach mimo że to było zabronione. Widziałeś kogoś teraz? Może to łódka którejś ze służb – oni mogą pływać.

7 maja 2014 at 7:33 pm

Macie jakieś nowe info? ruszyło się coś? coraz więcej osób na spalinach pływa za nic się nie krępując..

14 kwietnia 2014 at 9:38 pm

Te 15kW to ponad 20KM! – to za dużo, jeżeli już mają je dopuścić to powinni do 5KM max! Do łódek wędkarskich spokojnie wystarczy a i „jachtom” do manewrów i spływania przy flaucie również.

13 kwietnia 2014 at 9:15 pm

Wnioski zostały rozpatrzone. Wprowadzono zmiany do uchwały. Do 15kW od tamy do Bronisławowa, do 4kW od Bronisławowa do stanicy w Barkowicach. Teraz musi to zostać zaakceptowane przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz właściwe miejscowo rady gmin. Czekamy dalej.

24 lutego 2014 at 9:15 pm

Sławku ja wiem że tak powiedział, tylko pewnie pamiętasz jak zapytałem na wniosek których wędkarzy i ilu wędkarzy okręg wystąpił z tym postulatem – odpowiedzi na to pytanie już nie uzyskałem. Pewnie zauważyłeś zdziwienie wielu ludzi że taki wniosek w ogóle wyszedł i ilu było za tym aby zrobić referendum w tej sprawie. Ja myślę że mała ale wpływowa część wędkarzy (Ci którzy mają dostęp do władz okręgu) lobbowała ten projekt i udało im się przekonać zarząd do złożenia takiego wniosku. Szkoda że nikt z władz nie wpadł wcześniej na pomysł referendum w kołach okręgu – jestem w 100% przekonany że ten wniosek by nie przeszedł.

Dzisiaj dostałem wiadomość z okręgu, że wysłali już wniosek w formie pisemnej oraz elektronicznej o ograniczeniu mocy z 20KM do 5KM oraz rozszerzeniu zasięgu pływania do stanicy w Barkowicach a nie do Bronisławowa i Zarzęcina.

24 lutego 2014 at 6:32 pm

Paweł była mowa i mówił to Centka, że okręg wystąpił o silniki spalinowe na wnioski wędkarzy z kół okręgu piotrkowskiego. Powiedział, że zgłosili najmniejsze zło a więc o mocy do 5 KM.

24 lutego 2014 at 11:10 am

Tu zgodzę się z Szymonem odnośnie syfu pozostawianego przez pseudo wędkarzy. Jesteśmy najliczniejszą grupą „okupującą” zbiornik i rzekę i tym samym pozostawiamy najwięcej syfu (oczywiście nie napisałem tu o wędkarzach którzy dbają o porządek).

Wczoraj ne zebraniu sprawozdawczym zaproponowałem wniosek o zrobienie referendum wśród wędkarzy, którzy sa za a którzy przeciw spalinom – niestety nie został przyjęty z braku czasu który pozostał do 04/03 – ja uważam że można to było zrobić, ale niestety. Tym bardziej że większość z tych którzy byli na zebraniu była przeciw spalinom. Nie udało mi się uzyskac jednoznacznej odpowiedzi przedstawicieli Okręgu na jakiej podstawie wystąpili z takim postulatem nie pytając o to wędkarzy.

PZW Okręg Piotrków postulował o wprowadzenie silników do 5KM, jedakże jak powiedział prezes Centka większość innych organizacji chciała wprowadzenia silników bez ograniczeń!!!!.
Strony doszły do komprosmisu i finalnie zaproponowali ograniczenie do 15kW.

23 lutego 2014 at 11:49 pm

Panowie, jesli chcemy sprzyjać ochronie środowiska to dużym problemem na zalewie są wędkarze. Na każdym kroku spotyka się puste pudełka po robakach i torebki foliowe po zanętach. Ale to czubek góry lodowej bo z każdej takiej torebki 1-2kg śmieci wylądowało w wodzie, a na każdą, którą znajdziemy na brzegu przypada 10 pustych wziętych do domu przez „porządnych” wędkarzy. Chcecie być ekologiczni, cool i trendy, zróbmy zakaz wędkowania. Spalinówki przy całej tej reszcie syfu to mały pikuś. Albo przynajmniej zakaz połowu białej ryby, bo tą paszą to przecież nie nęcą drapieżników. Dla mnie zakaz używania silników spalinowych jest tak samo mądry jak zakaz ruchu kołowego na drogach, zawsze może się zdarzyc, że ktoś rozjedzie żabę przechodzącą przez jezdnię. Równie logiczny byłby zakaz oddychania, w celu ograniczenia emisji CO2. Albo jeśteśmy człowiekiem białym i chcemy korzystać ze zdobyczy cywilizacji, albo marzymy żeby cofnąć się do czasów jaskiniowców. Trzeba okreslić gdzie jesteśmy i czego chcemy. I nie specjalnie trafia do mnie argument, że będą wycieki paliwa o katastrofalnych skutkach – z protogo powodu – nikt nie lubi rozlewać cieczy, która kosztuje tyle co przysłowiowy browar.
Problemem zalewu nie są silniki spalinowe, których nigdy wczesniej tu nie było, a zalew i tak praktycznie nie nadaję się już do użytku. Tak samo jak nie są one problemem na najczystrzych wodach świata, gdzie wszyscy pływaja na spalinach, a te wody nadal są czyste.

23 lutego 2014 at 9:59 pm

Ja tam jestem na nie spalinówkom. Często jeżdżę nad zalew, również rekreacyjnie na kocyk czy grilla i cenię sobie ciszę. Z jednej strony zaostrza się przepisy okresy itd a z drugiej dopuszcza spalinówki. Na pewno nie sprzyja to ochronie środowiska … plusem będzie tylko polepszenie turystyki. Nic zobaczymy jak to będzie wyglądało nad wodą.

23 lutego 2014 at 9:10 pm

Mam nadzieję, że obetną max moc spalinówek do jakiegoś normalnego poziomu. Ja jestem za utrzymaniem zakazu – lubię ciszę i spokój nad wodą. W lato szczególnie w weekendy pływa trochę spalinówek nawet jakiś skuter wodny na Borkach się zjawia. W zakazy i ich przestrzeganie nie wierzę za specjalnie jeśli będzie wolna amerykanka nikt tego nie opanuje. Ograniczenia prędkości będą tylko fikcyjne przecież nie postawią fotoradarów ani patroli z suszarkami. Zdrowy rozsądek niedzielnych turystów to też wizja szklanych domów. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
pozdro